Skip to Content

Here’s what to Know about how much a brisket costs

Brisket cost

If you want to know how much a particular brisket will cost you, you have come to the right place. On average, most briskets can cost anywhere from $1.99 per pound all the way up to about $3.99 per pound. This is primarily determined by the grade of the brisket. 

The grade of the brisket is either considered to be one of the following:

  • Select Grade ($1.99/lb)
  • Choice Grade ($2.99/lb)
  • Prime Grade ($3.99/lb)
  • Wagyu Grade ($4.99/lb)

As you can see, the higher and grade you happen to go for your brisket, the more it will cost on a per pound basis. I also went ahead and included wagyu grade, since that is also a very premium cut of meat. 

If you decide to get a prime grade or a more premium type of brisket, a lot of people will oftentimes see it come out a lot cheaper than a lesser grade such as choice or select. 

One of the reasons why that happens, is because in that instance, those types of briskets that they are selecting, are more than likely just special cuts of brisket and not the whole packer style.

When you have special cuts of brisket, they are more than likely a lot more expensive on a Per pound basis regardless of what grade you are actually selecting. At that point, you’re basically just paying for the labor to divide the brisket up into whatever peace you want.

Always keep that in mind as you decide to weigh your options for how much a particular brisket will cost you on average. 

Besides how much briskets cost on a per pound basis, you should also consider the average total weight of your brisket. Most briskets weigh anywhere from about 10 to 20 lb, considering that you are purchasing a packer style brisket. Once you know that, then you could directly apply whatever price per pound to that overall weight to determine the average cost for your brisket.

Even though you may be paying upwards of $50 or more for any particular piece of brisket, you will certainly be getting a great bargain just because you’re getting a huge hunk of meat.

 Most of the time, for the same type of grade of a more premium cut like ribeye or New York strip, it will be about two to three times more expensive. So in that sense, you’re really getting a great deal. 


Final Thoughts

Briskets can be a very cost-effective way of barbecuing and eating meat, provided you cook them the right way. Not only that, compared to more expensive cuts like ribeye or New York strip, briskets are about 3 times cheaper on a per pound basis for the same type of grade.

Once you understand that, then you can fully respect the price per pound that you can pay per grade of your brisket. On average, you can expect to pay anywhere from about $1.99 per pound all the way up to about $3.99 per pound for any grade of brisket that you can find.